pláže v Puglii

Puglia je najjužnejší, tiež najteplejší a najexotickejší región Talianska. Puglia býva označovaná ako srdce Stredomoria. Svoju povesť si vyslúžila nádhernou prírodou a zaujímavou históriou. A práve tu sa stretáva západ s tajomným Orientom. Toto stretnutie dvoch svetov, východného a západného, vytvára kultúru, ktorá nie je ani celkom západná, ani celkom talianska, ani celkom orientálna. Je stredozemná.

Puglia ponúka svojim návštevníkom krásne more, žiarivé a silné slnko, nádherné pláže, ale aj historické monumenty najstarších kultúr a umelecké pamiatky. Viac ako 780 km dlhé, neobyčajne pestré pobrežie ponúka veľký výber možností na kúpanie a relax. Vysoké skalnaté útesy so skrytými zálivmi striedajú dlhé úseky bielych pieskových pláží. Pôsobia takmer nedotknuto s vysokými dunami, alebo nízkymi plochými skaliskami a krištáľovo čistou vodou.

Na severe regiónu sú vynikajúce pláže na skalnatom pobreží národného parku Gargano; strediská Matinatta, Vieste, Rodi a na ostrovoch Tremiti.

Smerom k Bari a ďalej na juh je množstvo veľkých morských letovísk, napr. Barletta, Trani, Molfetta, Monopoli, Polignano al Mare, Torre Canne a ďalšie… s dobre vybavenými plážami, ktoré sa tiahnu desiatky kilometrov.

Na juhu Puglie (Salento, tzv. Maldivy Európy) sú najobľúbenejšími plážami Porto Cesareo, Gallipoli, Mancaversa, Torre San Giovanni, Otranto, Ostuni a ďalšie… pre túto časť pobrežia sú charakteristické výrazné krajiny, ako sú jaskyne, skalnaté zátoky a prírodné panoramatické terasy.

Malé políčka ohraničené kamennými stienkami (akýmisi „plotíkmi“) dávajú krajine archaický ráz. Výstavné farmy, tzv. masserie, pripomínajú dlhé obdobie nadvlády Španielov. Každá z piatich provincií (Bari-Brindisi-Foggia-Lecce-Taranto) má svoj ráz a špecifiká. Ale, jedno majú spoločné. Je to úplne iné Taliansko, aké poznáme zo severu. Divoká „La dolce vita“ v priamom prenose.

UN PARADISO TUTTO ?? ITALIANO ?? relax al mare Salento (costedelsud.it)

error: Content is protected !!