Pozzuoli

Pozzuoli (kedysi grécka kolónia; hlavné mesto Flegrejských polí) je 83 tisícové prístavné mesto v regióne Campania. Nachádza sa na severnom okraji Neapolského zálivu; zhruba 13 km od Neapolu, s ktorým je perfektne spojené (metro linka 2). Rovnako bez problémov a pohodlne sa dostanete z Pozzuoli na okolité ostrovy (Ischia-Capri-Procida).

Kedysi bolo oveľa významnejším mestom ako Neapol. Svoju silu a funkciu obchodného centra a prístavu začalo strácať po vybudovaní prístavu v Ostia (1. st. n. l.; za Tiberia). Pozzuoli (Rímanmi nazývané Puteoli; puzzo = zápach; podľa charakteristického zápachu síry neďalekej sopky Solfatara) bolo akýmsi predmestím Neapola a svoje vily tu mali mnohí rímski boháči, napr. aj Cicero. Práve láva zo Solfatara (v období antiky) pochovala Pozzuoli aj s jej arénou.

Stopy zašlej slávy nachádzame v meste dodnes. Je tu množstvo pamiatok z čias Rímskej ríše. Z tohto obdobia sa tu zachoval napr. Flaviov amfiteáter, tretí najväčší v celej Rímskej ríši (mal tri poschodia). Tempio di Serapide, pôvodne trhovisko, ktoré bolo pri objavení považované (podľa nálezu sošky boha Serapida) za chrám či rozľahlé podzemné chodby…

Pozzuoli je známe aj ako rodisko Sophie Loren (Sofia Villani Scicolone; *20.9.1934). Známa filmová diva tu prežila svoje detstvo s matkou a so sestrou Mariou. Dnes v dome žije jej neter.

The Macellum of Pozzuoli – 3D Reconstruction – YouTube

error: Content is protected !!