Rocca della Dama Bianca

Rocca della Dama Bianca. Zrúcanina pôvodného hradu Duino*, v provincii Trieste (región Friuli-Venezia Giulia), je opradená niekoľkými legendami. Na útese tejto zrúcaniny môžete vidieť bielu skalu, ktorá pripomína ženu zahalenú v bielom plášti.

V jednej z mnohých legiend sa hovorí o krutom a žiarlivom kniežati a jeho krásnej a milej žene. Jeho krutosť a žiarlivosť ho cez urážky, ponižovanie a zamykanie manželky do veže, aby ju v jeho neprítomnosti nikto nevidel, doviedli až k ohavnému činu. Raz sa neovládol a v amoku zúrivosti, žiarlivosti a krutosti vyhodil svoju krásnu ženu z veže. Legenda hovorí, že keď padala zdvihla svoj zrak k oblohe akoby žiadala o pomoc. Nebeskí bohovia sa zľutovali a premenili ju na skalu (Rocca della Dama Bianca) ešte predtým, než dopadla do mora.

Hovorí sa, že na vode môžete vidieť niekoľko párov kráľovských labutí, ktoré elegantne plávajú popri útese a vzdávajú úctu pamiatke nešťastnej Bielej pani. Tiež sa traduje, že keď príde polnoc, vidno svietiaci svietnik v chodbách hradu. Niektorí zasa tvrdia, že videli skalu, ktorá sa o polnoci stala krásnou ženou a za úsvitu sa opäť premenila na kameň.

*Hrad Duino, historické súkromné ​​sídlo kniežaťa von Thurm und Taxis. Pevnosť bola dokončená začiatkom 14. st. rodom Walsee, nástupcami Duinati. Je umiestnená na skalnatej ostrohe s úchvatným výhľadom na Terstský záliv.

Castello vecchio di Duino – Bing video

error: Content is protected !!