Rosignano Solvay

Rosignano Solvay (časť Rosignano Marittimo; región Toscana). Známe biele pláže „le spiaggie bianche“, tzv. toskánsky Karibik. Pláž s bielym pieskom, ktorá sa nachádza na južnom konci letoviska Rosignano Solvay. K letovisku patrí aj jachtársky prístav Porto La Cala dei Medici, ktorý je hlavným strediskom nočného života. Pulzujúce letné stredisko je vyhľadávané hlavne mladými ľuďmi, ktorých lákajú bohaté možnosti nočnej zábavy a športových aktivít na pláži (prevládajú jachting, windsurfing a moderný kitesurfing).

Zaujímavá farba piesku a mora však spôsobuje kontroverzné názory. Biele pláže v Rosignano Solvay sú toskánskou raritou. Vznikli po desaťročiach pôsobenia zásaditých vôd; ich zdrojom je továreň, ktorá vyrába sódu, peroxid a iné produkty, ktorých výsledkom je biela voda v potoku, vtekajúcom do mora a ňou vybielený piesok na pláži a tyrkysová farba mora v zátoke.

Zelení aktivisti poukazujú na možné nebezpečenstvá kúpania sa v znečistenom mori… zástancovia opačného názoru tvrdia, že voda je pre kúpanie nezávadná. Pri vstupe nájdete odkazy na „vlastné riziko“. Nuž, zvážte… nepodnikajte riziko, ktoré by bolo mimo vašej kontroly a vášho cítenia či presvedčenia. Farby piesku a mora sú mimoriadne zaujímavým úkazom, ale kúpanie vo vode, v ktorej niet rýb ani iných živočíchov, je potrebné zvážiť.

Fakt, ktorý si musíme uvedomiť je, že obľúbené a jedinečné biele pláže s jemným bielym pieskom sú veľmi lákavé, v skutočnosti však nejde (v tomto prípade) o prírodný jav, ale sú dôsledkom výroby sódy vo fabrike, ktorá sa nachádza priamo za plážou. Teda, ako píšu na tabuliach: „na vlastné riziko“. Ale, zážitok to je. Aspoň pre oko. Fotky sú (doslova) ako z Karibiku.

Vada Toscana 4k (Rosignano solvay marittimo spiagge bianche) – Bing video

error: Content is protected !!