San Fruttuoso

Abbazia di San Fruttuoso, sa nachádza v malej zátoke na riviére medzi Camogli a Portofino (provincia Genova, región Liguria), pod strmým zalesneným kopcom. Je sídlom rovnomennej katolíckej farnosti Vikariátu Recco-Uscio-Camogli, Janovskej arcidiecézy. V zátoke sa nachádza socha Krista hlbokého, umiestnená od r. 1954 na morskom dne.

Opátstvo (tal. abbazia) aj dedina sú súčasťou regionálneho prírodného parku Portofino a dostanete sa k nemu iba po mori alebo po dvoch panoramatických chodníkoch; nie je tam žiadny prístup po ceste. Abbazia di San Fruttuoso postavili grécki mnísi v 10. st. a až do 16. st. bolo neustále dostavované a renovované.

Opátstvo je zasvätené svätému Fruttuosovi, biskupovi a katalánskemu svätcovi z 3. st., ktorý bol zabitý v Tarragone počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Valeriana. Hovorí sa, že Fruttuoso sa objavil v snoch piatich mníchov naraz a hovoril im, kde presne majú pochovať jeho pozostatky; dodnes sú v tomto kostole. V opátstve sú aj hrobky siedmich členov šľachtickej rodiny Janov Doria z r. 1275 až 1305 spolu s dvoma ďalšími hrobkami a starorímskym sarkofágom (totožnosť pochovaných nie je známa). Hroby Doria majú čierno-biele pruhy, typické pre dobovú ligúrsku architektúru. Na kopci nad opátstvom stojí Torre Doria, strážna veža postavená v r. 1562 rodinou admirála Andrea Doria, ktorá chránila opátstvo pred barbarskými pirátmi.

V 17. storočí opátstvo začalo upadať a jeho časti sa využívali na bývanie, ba dokonca aj na chov oviec. V r. 1730 Camillo Doria opátstvo obnovil a vrátil kostol do liturgického používania. Povodňami v r. 1915 boli niektoré budovy značne poškodené, a tak sa v r. 1933 podujal na ich obnovu taliansky štát. Rodina Doria Pamphili darovala v r. 1983 celý komplex pamiatkovej organizácii. Opátstvo je pre verejnosť otvorené, často sa tam konajú koncerty klasickej hudby.

Abbazia di San Fruttuoso (Camogli) – Bing video

error: Content is protected !!