San Marino

San Marino sa nachádza v regióne Emilia-Romagna. Sanmarínska republika je najmenšia republika (nie vojvodstvo, kniežatstvo, ani kráľovstvo, akých je vo svete niekoľko) a tretí najmenší štát v Európe (je piatym najmenším samosprávnym štátom na svete, a zároveň najstarším suverénnym štátom na svete => vznikol 3. 9. 301).

Sanmarínska republika je pokojná enkláva ležiaca na východných svahoch Apenín. San Marino nie je členom Európskej únie, no napriek tomu používa ako svoju menu euro. Nachádza sa vo vnútrozemí Talianska, je teda jedinou krajinou, s ktorou susedí (z každej strany); s Talianskom vytvorili colnú a menovú úniu. Úradným jazykom je taliančina, aj napriek tomu, že väčšina obyvateľov rozpráva starším dialektom.

Rozkladá sa na 61 km² a žije tu asi 32 000 obyvateľov. Hlavným mestom je San Marino a najväčším mesto je Dogana. Hospodárstvo krajiny závisí najmä na priemysle, službách a cestovnom ruchu. Je jedným z najbohatších štátov na svete. Má vysoko stabilnú ekonomiku, s jednou z najnižších nezamestnaností v Európe.

Zaujímavosti? Sanmarínska republika má viac registrovaných áut ako obyvateľov. Spája sa so známym okruhom F1 a pretekmi známymi ako Grand Prix San Marína. V posledných rokoch je v rekonštrukcii a nie je súčasťou série okruhov. Aj napriek tomu, že neleží v San Marine, ale pri meste Bologna, nesie jeho názov.

Scopri la Repubblica di San Marino HD – Bing video

error: Content is protected !!