Sant´Angelo Le Fratte

Ak vás vaše cesty Talianskom zavedú do regiónu Basilicata, odporúčame (okrem fascinujúcej Matery), navštívte aj krásnu, farebnú dedinku Sant´Angelo Le Fratte. Miesto obklopené bujnou a nekontaminovanou prírodou kopcovitej oblasti, bohatej na pramene, pestovanie viniča, olív a pšenice.

V Sant´Angelo Le Fratte žije niečo málo cez 1000 obyvateľov. Leží na úpätí impozantného skalného zlomu Caspineto, s výhľadom na celé údolie Melandro, údolie plné spomínaných viníc a olivových hájov. Samotná dedinka vás milo prekvapí farebnými maľbami na fasádach domov, či očarujúcimi sochami z mramoru alebo bronzu (v životných veľkostiach). Tvorba nástenných malieb začala v r. 1994.

Medzi zaujímavosti v Sant’Angelo le Fratte nepochybne patrí kostol Matky Božej, nazývaný Santa Maria ad Nives. Vašu pozornosť si zaslúži hlavný oltár v pozlátenom dreve s kvetinovými ozdobami, krucifix z r. 1726, niekoľko sôch a zvon z 18. stor. V historickom centre mesta stojí komplex budov nazývaný Palazzo Galasso* z 19. st., ktorý je dominantou námestia a od r. 2017 sa v ňom nachádza mestská galéria umenia. *Budovu zrekonštruovala a obci darovala rodina Galasso.

Toto miesto je výnimočné  ešte niečím… okrem toho, že je pokojné, farebné a pohostinné, nachádza sa tu vyše 100 pivníc vytesaných v skalách, ktoré sú dodnes využívané na uskladnenie vín a syrov, preto sa jej tiež hovorí „dedina pivníc“. Vždy v auguste sa tu konajú známe vínne cesty s ochutnávkou bohatého sortimentu typických výrobkov zóny, medzi ktorými prevládajú domáce cestoviny, chlieb, olej, syry a údeniny.  Odporúčame ochutnať vynikajúce lagane s cícerom alebo cavatelli ochutené niekoľkými spôsobmi; medzi ďalšie druhy ručne vyrábaných  cestovín patria aj fusilli. Malá dedina s veľkým oblažením oka i žalúdka.

Sant’Angelo Le Fratte: il paese delle Cantine – Bing video

error: Content is protected !!