Santo Stefano di Sessanio

Chcete sa zatúlať do menej známych miest? Skúste opevnené, stredoveké mestečko Santo Stefano di Sessanio. Nachádza sa učupené v kopcoch (v južnej časti masívu Gran Sasso d´Italia; Abruzzo) v nadmorskej výške asi 1250 m, pod rozľahlou planinou Campo Imperatore, v panoramatickej polohe smerom k údoliu Tirino.

Je to, doslova, architektonický klenot, vďaka ambicióznemu talianskemu podnikateľovi Daniele Kihkgremu (meno je po otcovi, Švédovi). Ten sa z lásky k miestu rozhodol kúpiť a zrekonštruovať časť opustených domov v historickom centre a premeniť ich na „rozšírený hotel„. Bolo to v 70-tych rokoch 20-teho st. Renovácie, ktoré sa uskutočnili pri plnom rešpektovaní historickosti miesta, urobili z Borgo di Santo Stefano pôvodnú turistickú destináciu(11.-15.st.). Medici Gate, Medici Tower, kostol Santo Stefano, jaskyne Stiffe a hrad Rocca Calascio sú len niektoré z krás, ktoré je možné obdivovať v tejto nádhernej talianskej dedine…

Mestečko je ľahko dostupné z ktorejkoľvek časti (ak ste v regióne Abruzzo) a je architektonickým potešením pre oko. Kamenné domy, oblúky, dláždené ulice, námestie Medici, nádherná strážna veža (nie však pre tých, ktorí trpia fóbiou z výšky)… nádherné, štýlové obchodíky, kde si môžete kúpiť miestny med, džemy, domáce salámy, či syr pecorino, ale aj slávnu abruzzskú šošovicu (lenticchie). Inak, pravidelne, v prvý septembrový víkend sa tu koná festival „Sagra delle Lenticchie“, na ktorom sa oslavujú jedlá zo šošovice.

Santo Stefano di Sessanio patrí k stovke najkrajších dedín v Taliansku „I Borghi Piu belli D’Italia“. Mala šťastie, že sa na ňu zabudlo a ostala takmer nedotknutá. Stavby pochádzajú z 11.-15. stor. a od novembra až do marca je dokonca pokrytá snehom.

                  

Santo Stefano di Sessanio – Abruzzo – Bing video

 

 

error: Content is protected !!