Santuario di Maria Addolorata

Santuario di Maria Santissima Addolorata, alebo len jednoducho Bazilika dell´Addolorata. V zimných mesiacoch pôsobí ako nádherné ľadové kráľovstvo, v letných ako omamná rozprávková stavba. Nájdete ju v obci Castelpetroso (provincia Isernia, región Molise).

Svätyňa je opradená mnohými mýtmi. Jednou z legiend je, že bola postavená preto, lebo dve miestne dievčatá Serafína a Fatiana na ceste do hory videli Madonu, ktorá držala v náručí svojho krvácajúceho syna… a práve na tomto mieste začali v r. 1890 stavať základy. Ďalší príbeh hovorí o tom, že na mieste, kde stojí bazilika vyvieral zo skaly zázračný prameň, ktorý uzdravoval… Iná legenda hovorí o chlapcovi, ktorý spadol z útesu a vôbec sa nezranil. Uchránilo ho práve toto sväté, zázračné miesto.

Nuž, verte čomukoľvek. V každom prípade je to veľkolepá neogotická stavba s rozlohou viac ako 2800 m2. Má radiálny pôdorys, sedem kaplniek predstavujúcich meče, ktoré prerážajú srdce Sedembolestnej Panny Márie. Centálna kupola je vysoká 54 m, je zdobená mozaikami svätých. Je postavená výlučne z miestneho kameňa z oblasti Castelpetroso a asi tou naj-časťou baziliky je jej prekrásna, majestátne pôsobiaca fasáda s dvoma zvonicami a troma čelnými vstupmi s trojuholníkovými vrcholmi, kde vynikajú jemne zdobené bronzové portály.

Bazilika dell´Addolorata je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v tejto oblasti.

 

4K Santuario di Maria Santissima Addolorata – Bing video

error: Content is protected !!