Sassi di Matera

Mystické Sassi di Matera. Domy vytvorené v jaskyniach, kde se žilo až do 50-tych rokov 20. st. Mesto, bolo dlhé roky považované za hanbu Talianska; bolo veľmi chudobné; v minulosti tu kvôli zlým hygienickým podmienkam prepukli choroby a nefungovalo žiadne školstvo; sliepky sa chovali pod posteľou, kone v kúte a deti spali kdekoľvek, kde si našli miesto… počas 2. svetovej vojny sem posielali väzňov, lebo to tu vraj bolo horšie ako v akomkoľvek väzení.

Mesto sa preslávilo v r. 1945, keď Carlo Levi vydal knihu Kristus sa zastavil na Eboli, v ktorej po prvý raz popísal život v tajomných jaskyniach. Podľa jeho popisu ešte v polovici 20. st. na juhu Talianska ľudia žili ako v praveku, schovávajúc sa v jaskyniach, spolu s dobytkom, hydinou a samozrejme bez elektriny, tečúcej vody alebo odpadového systému. V tme a špine nebola núdza o choroby, nehody a nevysvetliteľné úmrtia… 

Dnes? Raj milovníkov jedla a vína Matera (región Basilicata), najtajomnejšie mesto Talianska, tzv.“mesto hanby”; staré jaskynné obydlia z tufového kameňa vytesané do strmých skalných útesov (UNESCO od r. 1993). Obrovský kaňon tvorený kamennými kostolmi, domami s (až) mystickými ulicami. Dva prelínajúce sa svety, dve dimenzie a medzi nimi schodisko ako spojenie.

Sassi di Matera na prvý pohľad vyzerajú ako kamenné chalúpky prilepené na bralo. Až po bližšom preskúmaní zistíte, že sú vytesané do skaly a sú tam už celú večnosť. Prvé z nich boli obývané už počas paleolitu, teda pred desiatkami tisíc rokov. Nečudo, že niektoré sa takmer rozpadávajú na prach. Iné boli zrekonštruované a dnes sú v nich útulné kaviarničky, štýlové reštaurácie, ba i hotel. Ak si však chcete pozrieť „pôvodné“ zariadenie z 50-tych rokov, kedy Sassi spôsobili taký škandál, pozrite sa do Casa Grotta di Vico Solitario, ktorá je zrekoštruovaná do pôvodnej podoby.

Zdá sa vám Matera povedomá? Mohli ste ju vidieť napríklad vo filme Umučenie Krista. Mel Gibson si Sassi vybral pre ich starobylý šarm, ktorý vekom len naberá na intenzite. …alebo v seriáli Sestry, ktorého tajuplný príbeh skvelo zapadol do tunajšieho prostredia. 

I Sassi di Matera – Bing video

error: Content is protected !!