Sermoneta

Sermoneta (provincia Latina, región Lazio) je nepochybne jedným z najkrajších a najzaujímavejších stredovekých miest v regióne. Opevnené mesto sa nachádza na svahoch pohoria Monti Lepini a je obklopené gaštanovými a bukovými lesmi.

Nad mestom sa týči masívny hrad z 13. st., sídlo starej šľachtickej rodiny Caetani. Koncom 19. st. ho obnovil Gelasio Caetani. Na hrade, ktorý dnes vlastní nadácia Roffredo Caetani sa každoročne usporadúvajú významné národné a medzinárodné podujatia, ako napr. Pontino, Festival komornej hudby, rôzne vzdelávacie kurzy a pod. Ako každý hrad, aj Caetani v Sermonete má svoju legendu spojenú s duchom. Mal by to byť duch dieťaťa, ktoré násilne zomrelo v suteréne hradu. Jednou z najpravdepodobnejších hypotéz je, že dieťa je princ zobrazený na obrázku, ktorý visí v kardinálovej izbe (jeho identita je však dodnes neznáma).

Za návštevu (okrem hradu) určite stojí aj katedrála Santa Maria Assunta, kostoly San Giuseppe (16. st.) a San Michele Arcangelo (12. st.), bývalá synagóga, stará radnica či kláštor San Francesco s viac ako päťsto rokov starým dubom či Belvedere, terasa s panoramatickým výhľadom, z ktorej môžete obdivovať rovinu Pontino; v jasnejších dňoch je možné na obzore zazrieť aj Pontské ostrovy. Okrem hlavných pamiatok  je to samotné historické centrum ako celok, ktoré si zaslúži vašu pozornosť.

Sermoneta je rodné mesto humanistu Alda Manuzia a barokového maliara Antonia Cavallucciho. Mesto (aj časti hradu) boli kulisou mnohých filmových scén. Sermoneta bola v r. 2018 ocenená oranžovou vlajkou za vynikajúce výsledky v oblasti životného prostredia a cestovného ruchu.

Viaggio nelle Terre Pontine, Sermoneta – YouTube

error: Content is protected !!