šikmá veža v Pise

Pre mnohých turistov je symbolom Talianska šikmá veža v Pise (Torre di Pisa, Torre Pendente) patriaca medzi pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO; dominanta Námestia zázrakov (Piazza dei Miracoli).

Veža je vlastne zvonica, ktorej stavba sa začala v roku 1174 pod vedením architekta B. Pisana. Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,484 m. Po štyroch  rokoch  došlo k prvému prerušeniu stavby. V prvej polovici 13. st. architekt G. di Simone pristaval ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano. Celé dielo dokončil v polovici 14. st. T. Pisano tým, že pristavil zvonicu. Vo zvonici je sedem zvonov naladených na sedem hudobných tónov.

V dôsledku mäkkého podložia sa sklon veže stáročiami zväčšoval a na konci 20. st. už bol sklon 5,5°. Aj preto sa udávajú vždy dva údaje o výške veže. Na severnej strane je výška veže 55,22 m a na južnej 54,52 metra.

Keď sa postavíte na jej základnú platňu (vraj je dovezená zo Svätej zeme), máte pocit, že spadnete. Je to, fakt, riadne šikmé. Celkom hore je potrebné zdolať do 300 (údaje sa rôznia => 273-294-297… priznám sa, ja sama som prišla k inému číslu…) riadne zodratých mramorových schodov. Schody sa najprv navažujú do vnútra, neskôr po pol-obrátke zase do vonka, a takto to ide stále dokola až na vrchol, kde sa nachádza vyhliadka, z ktorej je nádherný kruhový výhľad na celé mesto a námestie Piazza dei Miracoli.

Leaning Tower of Pisa bells – Bing video

error: Content is protected !!