Sirmione

Sirmione (provincia Brescia; región Lombardia). Nikto z nás sa pri vstupe do mesta nevyhne prechodu kamennou hradbou, za ktorou sa „rozlejú“ farebné dláždené uličky. Všade  navôkol sú kvety, množstvo malých kaviarničiek, voňavých barov a obchodov. Mestečko je povestné svojou malebnosťou, známe rímskymi kúpeľmi a hradom Rocca Scagliero, ktorý je obklopený vodou.

Na konci stredoveku mesto ovládala silná a bohatá aristokratická rodina (della Scala z Verony). Jej členovia boli známi ako Scaligeri. V druhej polovici 14. st. rodina nariadila výstavbu opevnenia, a tak hrad nadobudol obranný charakter. Celý hrad (aj prístav) je obklopený vežami s cimburím a (pravdupovediac) pôsobí nedobytne. Bol využívaný ako zbrojnica, neskôr ako vojenské väzenie; dnes slúži ako múzeum.

Na úplnej špičke poloostrova se nachádza najväčšia a najdôležitejšia rímska vila v severnom Taliansku Grotte di Catullo (Catullove jaskyne). Vila bola postavená v dobe od 1. st. p. n. l. do 1. st. významnou veronskou rodinou Valerii a byla pravdepodobne jedným ze sídiel slávneho rímskeho básnika Catulla. Rozkladá se na ploche takmer 2 ha s mohutnými základmi vyhĺbenými do skaly. Od stredoveku používali obyvatelia časti múrov ako materiál na výstavbu svojich domov. V priebehu 20. st. podstúpila vila mnohé opravy.

Každý rok sa v meste koná hudobný festival Marie Callas, ktorá v Sirmione často trávila letné mesiace so svojím manželom, podnikateľom a jej umeleckým zástupcom G. B. Meneghinim.

Sirmione, Lake Garda, Italy & Grotte di Catullo Roman Ruins – 4K 60FPS – Bing video

 

error: Content is protected !!