Sorrento

Sorrento je „vstupnou bránou“ na Amalfitánske pobrežie (dlhé 40 km), najkrajšie pobrežie Apeninského polostrova, ktoré je od r. 1997 súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pobrežné mesto a letovisko ležiace neďaleko Neapola, na brehu Tyrhenského mora, na 50 m vysokej tufovej skale. Už v staroveku bolo obľúbeným kúpeľným mestom a mestom relaxu starých Rímanov (Surrentum). Jeho lávové terasy, doslova obklopené pomarančovníkmi a citrónovníkmi, jeho poloha pri mori, ikonické pláže a romantické pobrežie s výhľadom na Vezuv a ostrov Capri vás „dostanú“.

Ak ste videli film „Nebožtíci přejí lásce“, práve Sorrento je miestom, ktoré tvorilo kulisy v scénach pri mori. Pohodová prechádzka po pobrežnej promenáde, po terasách nad morom či starým mestom plným barov a kaviarničiek je oku lahodiaca. Určite si doprajte tie najkrajšie pohľady a zábery z terasy krásného mestského parku Villa Comunale, barokový chrám San Francesco s krížovou chodbou zo 14. st. (v letných mesiacoch sú tu organizované tematické fotografické výstavy), či barokovú katedrálu zo zvonicou pôvodne z 11. st. na Piazza Tasso (stred mesta), cez ktorú vedie hlavná trieda mesta Corso Italia. Asi najkrajším zážitkom je túlať sa labyrintom sorentských uličiek a objavovať skryté zákutia mesta so štýlovými sorrentskými obchodíkmi.  Ďalším panoramatickým miestom je Piazza Vittoria, odkiaľ sa poľahky dostanete do prístavu Marina Grande. Je to ideálne miesto na neskoršiu obednú prestávku s vynikajúcimi reštauráciami, ktoré sa špecializujú na miestne dobroty, najmä na jedlá z rýb.

Hneď na začiatku, z Piazza Tasso, odporúčam krátku zachádzku/odbočku (len pár metrov)… tam pozrieť zhora-nadol (od zábradlia) na Vallone dei Mulini. Na dne doliny sa dodnes nachádzajú zvyšky starého mlyna s priľahlou drevárskou dielňou.

Sorrento je mesto farieb, vôní a chutí miestnych eco-bio gastro-výrobkov a dobrého vína. Je bonvivánske, malebné, štýlové a drahšie (ako napr. Neapol).  Sorrento ponúka všetko… históriu, more, pláže, nakupovanie, dobré jedlo, turistiku či zábavu.

Sorrento, Italy Walking Tour – July 12, 2020 – YouTube

error: Content is protected !!