Spello

Spello (Hispellum) je nádherné, farebné a úžasne voňavé, starobylé mesto v provincii Perugia (región Umbria), asi 10 km od Assisi. Návštevníkov fascinuje nádhernou architektúrou na pomerne malom priestore. Mesto je husto obývané, a tým, že je celé postavené z kameňa, si zachováva svoj stredoveký ráz. Je postavené na základoch starej rímskej osady s troma rímskymi bránami (Porta Consolare, Porta di Venere a „Augustov oblúk“) a ruinami ďalších troch; tiež tu nájdete zvyšky starého amfiteátra.

Spello je typické spleťou „rozkvitnutých“ úzkych ulíc, z ktorých je každá jedna, zaručene, tá najkrajšia. Hojnosť kvetov dodáva uličkám a zákutiam úžasnú atmosféru, ba i arómu; teda, nie je to len potešenie pre oči, ale aj pre nos. Stačí sa len prechádzať a zhlboka dýchať… a fotiť, prirodzene!

Infiorate di Spello je udalosť, ktorý sa od r. 1831 koná každý rok pri príležitosti sviatku Corpus Domini, v deviatu nedeľu po Veľkej noci. V tú noc tisícky ľudí bez prestávky pracujú na vytváraní kobercov a obrázkov z kvetov, pozdĺž úzkych ulíc mesta. Kvetinové výtvory pokrývajú ulice v celom historickom centre… prechod Požehnanej sviatosti, uskutočňuje biskup v sprievode v nedeľu ráno. Výsledkom je jedinečná, 1,6 km dlhá cesta krásnych kvetinových výtvorov s explóziou farieb a vôní.

V r. 2002 vzniklo združenie „Le Infiorate di Spello“ s cieľom podporovať, udržiavať a zdokonaľovať kvalitu kvetinových kompozícií a zachovávať kontinuitu tejto dôležitej katolíckej tradície. V priebehu posledných 10 rokov sa jeho základňa rozšírila na takmer 1000 členov, v zastúpení viac ako 40 skupín umelcov.

spello-italy 2017 – Bing video

error: Content is protected !!