Spoleto

Spoleto (provincia Perugia, región Umbria), je stredoveké mesto s ideálnou polohou na spoznávanie stredného Talianska. História mesta siaha až do roku 241 pred n. l. Patrí k najväčším mestám Umbrie.

Spoleto má veľa pekných zákutí, napr. Arco di Druso, rímsky oblúk z 1. st., Casa Romana s mozaikovými podlahami, ktorá je považovaná za domov matky cisára Vaspasiana či dobre zachovaný amfiteáter. Nádherná Katedrála Santa Maria Assunta, Basilica San Salvatore bola postavená na ruinách rímskeho chrámu, podobne ako námestie Piazza del Mercato. Určite si nenechajte ujsť zaujímavú fontánu, na už spomínanom námestí Piazza del Mercato, ktorá je zdobená hodinami. Zaujímavým miestom je aj Ponte delle Torri, akvadukt zo 14. st. Vysoký klenutý most, ktorý tvorí úzky priechod pre chodcov z Rocca Albornoziana, ťažkej pevnosti so šiestimi vežami, ktorá kedysi strážila mesto pred útočníkmi.

Spoleto má živú atmosféru. Je to mesto s množstvom zaujímavých pamiatok, očarí vás spleťou úzkych uličiek s obchodíkmi, reštauráciami s výborným jedlom, dochuteným najmä hľuzovkami či  hríbmi, salámou, klobásou alebo pečeným mäsom… ochutnajte tiež lokálne víno, či už červené Sagrantino a Montefalco alebo biele Orvieto, typické pre tento región.

To, že Spoleto je živým mestom potvrdzuje aj fakt, že je domovom dvoch významných (každoročných) podujatí: Festival dvoch svetov (Festival dei due Mondi) = úžasná oslava umenia, hudby a divadla; a známy jazzový festival Spoleto, ktorý hostí umelcov z celého sveta.

Ancient Spoleto, Italy – In the Umbrian Foothills of the Apennines – Bing video

error: Content is protected !!