Tellaro

Tellaro (časť obce Lerici v provincii La Spezia; región Liguria). Múzeum pod holým nebom. Rybárska dedina posadená na útese na východnom pobreží zálivu La Spezia, o ktorej odborníci tvrdia, že je ešte zaujímavejšia ako dedinky Cinque Terre. Obec bola v r. 2004 zaradená medzi najkrajšie mestečká Talianska. Našťastie (či bohužiaľ?), davmi turistov zatiaľ neobjavená.

Dostanete sa tam po panoramatickej ceste s výhľadom na more, ktorá od Lerici prechádza cez Maralungu a potom Fiascherino. Tí odvážnejší môžu zvoliť jednu z mnohých ciest ukrytých v drsnej prírode medzi dedinami v okolí. Tellaro je autentická ligúrska dedina s charakteristickými črtami pobrežného mestečka… je to akási cesta časom. Majstrovské dielo mestského plánovania a architektúry dokonale vložené do krajiny; je to skutočný architektonický klenot.

Dominanta Tellara, kostol San Giorgio so svojou charakteristickou ružovou farbou, sa nachádza priamo pri mori a je obklopený domami v typických ligúrskych farbách. Obydlia sú nalepené jedno na druhé a priestor medzi nimi vytvárajú len úzke uličky. Celé mestečko vyzerá od mora ako kotviaca loď.

Tellaro je a bolo útočiskom mnohých talianskych a zahraničných umelcov,  napr. D.H. Lawrence, Tomlinson či Mario Soldati. Mario Soldati (taliansky spisovateľ a filmový režisér, ktorý pracoval s populárnymi herečkami ako Sophia Loren a Gina Lollobrigida a pod.), tu na sklonku svojho života našiel svoj vysnívaný domov. O Tellaro napísal, že je to miesto, cez ktoré sa nedá prejsť. Je to miesto, kam sa, prosto, dostanete. Je to koniec. Jeden z koncov sveta. Toto miesto dáva jedinečný pocit pokoja a uzavretia; nazval to: „nirvana medzi morom a oblohou, medzi skalami a zelenou horou“. D.H. Lawrence vo svojich listoch napísal: „je to sen“.

Velisti per caso – Tellaro – Bing video

 

 

error: Content is protected !!