Terst

Terst/Trieste (región Friuli-Venezia Giulia). Najväčší námorný prístav Rakúsko-Uhorska. Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum. Naďalej síce pripomína svoju minulú slávu, ale väčšina turistov sem dnes prichádza skôr za historickými a kultúrnymi pamiatkami.

Môžete tu nájsť aj pomník írskemu básnikovi Jamesovi Joyceovi, múzeum zasvätené renesančnému básnikovi Francescovi Petrarcovi, pápežovi Piccolominimu a ďalším stredovekým aj novodobým kultúrnym osobnostiam. Viaceré historické paláce pripomínajú, ako si toto mesto v minulosti obľúbila nielen šľachtická honorácia, ale aj bohaté lodiarske, obchodné a finančné kruhy, ktoré tu často umiestňovali sídla svojich firiem či bánk. O kozmopolitnom charaktere mesta svedčia aj početné chrámy rôznych cirkví.

Najviac pamiatok sa nachádza pri pobreží, v blízkosti starého prístavu Porto Vecchio. Prípadne neďaleko umelého (podľa vzoru Benátok vybudovaného) kanálu Canal Grande. A, samozrejme, v okolí centrálneho námestia Piazza Unita d‘Italia (Námestie zjednotenia Talianska), ktorému dominuje majestátny palác radnice (Palazzo del Municipio). Z antických čias je to napríklad torzo amfiteátra. V centre mesta stojí za pozornosť zvyšok starého hradu San Giusto s pekným výhľadom na mesto. V jeho priestoroch sú dnes múzeá a pod ním nádherná rovnomenná stredoveká katedrála. Zážitkom je aj rybí trh (ak si privstanete), jeden z najväčších na Jadrane… a mnoho  iných zaujímavostí, ktoré stoja za pozornosť.

Trieste – A trip To Adriatic Sea City – Bing video

 

error: Content is protected !!