Tiberius

Tiberius. Vcelku tajomný muž… adoptovaný syn cisára Augusta; jeho matkou bola bezcitná, intrigánska travička Lívia. Otrávila takmer všetkých Augustových synov, len aby na trón dosadila svojho syna Tiberia (napokon otrávila aj svojho muža, cisára Augusta).

Tiberius sa neopísateľne bál vlastnej matky; keď zomrela, neprišiel jej ani na pohreb. Vraj bol veľmi krutý a nepopulárny a žil v neustálom strachu o svoj život. Aj preto (iné zdroje hovoria, že práve preto) sa presťahoval na ostrov Capri; z jeho víl (údajne ich mal na ostrove 9) je asi najznámejšia Villa Jovis (tzv. vládny palác Ríma), z ktorej sú dnes už len ruiny; avšak je to nádherná vychádzka z centra Capri na Monte Tiberio.

Z Villa Jovis Tiberius ovládal (písomnými nariadeniami) Rím po celých desať rokov. Tiberius bol známy tým, že čas od času (najmä v stave depresií a zlých nálad) vo svojom paláci organizoval opulentné sexuálne orgie (na pohlaví nezáležalo, ba využívali pri svojich „hrátkach“ aj zvieratá). Spálne dal vyzdobiť pikantnými obrázkami a sochami. Z Tiberiovej jaskyne (Salto di Tiberio) nechal zhadzovať do mora všetkých, čo mu neboli „po vôli“.

Jeho nástupca Caligula (obľúbenec jeho matky, ktorá ho vychovávala na Capri) ho nechal udusiť vankúšom. V každom prípade, Caligula, to je už iný (ďalší pološialený) príbeh… Legien a mýtov je neúrekom; ktovie, kde je pravda? Avšak, viete, ako sa hovorí: „bez vetra sa ani lístok nepohne“…

error: Content is protected !!