Torino

Torino/Turín je jedno z hlavných priemyselných a kultúrnych miest severozápadného Talianska, hlavné mesto regiónu Piemonte. Mesto leží z veľkej časti na západnom brehu rieky Pád. Jeho provincia je jednou z najväčších a najľudnatejších. Toto zaujímavé priemyselné mesto, ktoré je zo severozápadu obkolesené Alpami, je významnou európskou križovatkou pre priemysel a obchod. Spolu s Milánom a Janovom tvoria slávny „priemyselný trojuholník“.

Názov mesta pochádza od keltského Tau, čo znamená hory (podľa neďalekých Álp). Osídlené bolo ešte pred Rímanmi, ktorí tu vybudovali vojenský tábor (Castra Taurinorum). Od začiatku 5. st. tu bolo biskupstvo, v 6. až 8. st. bol súčasťou langobardského kráľovstva, v roku 1404 tu bola založená univerzita. V 16. st. sa stal centrom savojského feudálneho štátu, ktorý sa v 18. st. zmenil na Sardínske kráľovstvo. V r. 1802-1814 Torino anektovalo Francúzsko. Talianskym mestom sa stalo až v roku 1861 a šesť rokov bolo aj hlavným mestom Talianska.

Je domovom automobilového priemyslu. FIAT, Lancia a Alfa Romeo. Torino sa pýši aj dvoma slávnymi futbalovými klubmi FC Juventus a FC Torino. V r. 2006 bol hostiteľom Zimných olympijských hier. Medzi najznámejšie pamiatky patrí Duomo di Torino, kde je uložené známe Turínske plátno, veža Mole Antonelliana a Palazzo Carignano.

Turin in 4K – Bing video

error: Content is protected !!