Toskánske ostrovy

Národný park Toskánske ostrovy; súostrovie v Tyrrhenskom a Ligúrskom mori, medzi Apeninským polostrovom a Korzikou (súostrovie oddeľuje od Korziky Korzický prieplav). Ide o najväčší morský park v Európe (región Toscana). Zahŕňa 567,7 km²  mora a 168,6 km² súše. Bol založený v roku 1989.

Národný park Toskánske ostrovy tvorí 7 ostrovov: Elba (224 km²), Giglio (24 km²), Capraia 20 km²), Montecristo (13 km²), Pianosa, Giannutri, Gorgona; ale aj Formiche di Grosseto a niekoľko menších ostrovčekov a skál. Pre jachtárov (kvôli vetru) sú to tie najčarovnejšie ostrovy, ktorých stredobodom (a najznámejším z nich) je Isola d´Elba. Vďaka literatúre sa preslávil tiež ostrov Isola di Montecristo. Ostrovy sú pre jachty sprístupnené; ponúkajú množstvo kotvísk. Všetky sú relatívne veľké, pohodlné a poskytujú úžasný priestor pre objavovanie krás Talianska.

Keď sa starogrécka bohyňa lásky a krásy zrodila z morskej peny, vypadlo jej z čelenky sedem drahých kameňov, a tak vznikli charizmatické ostrovy Gorgona, Capraia, Napoleonova Elba, Pianosa, románové Montecristo, strmé Giglio a Giannutri. Až na Pianosa a Giannutri sú všetky hornaté a strmé, preto je v ich blízkosti zvyčajne značná hĺbka. V kontraste k nim stojí rovinaté a úrodné talianske pobrežie s iba niekoľkými vyvýšeninami, ktoré z diaľky vyzerajú ako samostatné ostrovy.

V letnej sezóne ide o veľmi obľúbenú jachtársku zónu, preto tu býva pomerne živo a plno. Napriek tomu je veľmi pravdepodobné, že vďaka podmanivému šarmu ostrovov zostanete v oblasti dlhšie, než ste pôvodne zamýšľali.

Cavo – Isola d’Elba – YouTube

 

error: Content is protected !!