Trabocchi

Trabocchi. Malé, milé, rozprávkovo pôsobiace rybárske domčeky na pobreží Jadranu v provincii Chieti, oblasť Abruzzo.

70 km dlhé pobrežie, cesta nazývaná „La Costa dei Trabocchi“ (z Ortona do San Salvo). Na prvý pohľad si možno poviete, „hmm… rybárske chatrče“… nuž, áno… „chatrče“, ktoré sú štýlovo upravené a dnes sú vyhľadávanými reštauráciami. Spomeňme napr. Trabocco Valle Grotte, Trabocco San Giacomo, či jedno z najstarších Trabocco Cungarelle. Ceny v trabocco-reštauráciách nie sú najnižšie, ale gurmánsky zážitok (a nie len ten), stojí za návštevu.

Po druhej svetovej vojne „trabocchi“ zostali nevyužité, najmä v dôsledku zavedenia nových rybolovných techník. Pred niekoľkými rokmi sa stali vyhľadávanými atrakciami pre turistov. V priebehu storočí sa „trabocco“ stalo symbolom pobrežia Abruzzo, čím nahradilo jeho starodávnu úlohu prostriedku na živobytie pre rybárov.

A čo to, vlastne, trabocco je? „Travocco“ bolo typické pre oblasť Abruzzo, Molise a Puglia. Je to staré rybárske zariadenie postavené priamo na mori, na drevených pilieroch, so zvláštnou, veľmi dômyselnou sieťou, ukotvené o skalu, s pevninou spojené dreveným mostíkom; tradične boli postavené z odolného dreva borovice Aleppo, typickej pre oblasť Gargano. A práve tu nachádzame najstaršie zdokumentovanú existenciu trabocco (z 18. st.).

Je potrebné podotknúť, že ich nájdete nielen pozdĺž Jadranu v oblastiach ako (už spomínané) Chieti, Campobasso či Foggia, ale aj v južnej časti Tyrrhenského mora… za ten zážitok návšteva trabocchi určite stojí!

Trabocchi Coast Park – Wonders of Abruzzo (parcocostadeitrabocchi.it) <= všetky potrebné info a virtuálna prehliadka

San Giovanni in Venere e la Costa dei Trabocchi | 4k Drone Footage | – Bing video

error: Content is protected !!