Tremitské ostrovy

Tremitské ostrovy sa skladajú z dvoch väčších (obývaných) a dvoch menších (neobývaných) ostrovov. Správnym centrom súostrovia je ostrov San Nicola. Celý ostrov je jednou veľkou pevnosťou. Súostrovie sa skladá z niekoľkých  ostrovčekov: San Nicola, San Domino, Capraia, Pianosa (vzdialená 14 míľ) a útesov Il Cretaccio a La Vecchia.

San Domino je nádherne zelený, sú tu hotely a bungalovy. Je centrom turistiky a je tu najviac pláží. Neobývaný ostrov Capraia leží kúsok od ostrova San Nicola. Je domovom veľkého množstva vtáctva. Posledným je neobývaný útes Cretaccio a nachádza sa medzi ostrovmi San Nicola a San Domino. Medzi ostrovmi San Nicola a San Domino funguje pravidelná lodná doprava.

Tremitské ostrovy sú nazývané tiež Diomedeove ostrovy (odvodené od gréckeho hrdinu Diomedea, ktorý je podľa legendy pochovaný na ostrove San Nicola).
Počet turistov, ktorých trajekty v lete každodenne privážajú na malé súostrovie Tremiti vo vzdialenosti 40 km od pevniny, je neporovnateľne vyšší, ako počet jeho stálych obyvateľov. Napriek tomu zostáva prostredie ostrovov viac-menej neporušené a morská voda v ich okolí čistá a priezračná. Ostrovy bývali od stredoveku až do obdobia talianskeho fašizmu miestom vyhnanstva nepohodlných osôb.

Najdôležitejší z trojice ostrovov a zároveň najmenší je San Nicola, kde sa nachádza  benediktínsky kláštor, založený v r. 1045, neskôr (z obranných dôvodov) opevnený. Najväčší ostrov San Domino sa pýši členitým skalnatým pobrežím s malými plážami a nádhernými morskými jaskyňami.
Trajekty na súostrovie odchádzajú z Manfredonie, Vieste, Peschici a Rodi Garganico. V r.  1989 boli ostrovy vyhlásené za  podmorskú chránenú rezerváciu a sú obľúbeným miestom potápačov (profesionálne ponory až do hĺbky 60 m).

Isole Tremiti, Puglia, Italy (Aerial Drone Footage) – Bing video

error: Content is protected !!