Tropea

Tropea (provincia Vibo Valentia; reg. Calabria). Je starobylé mesto (r. 1000 p.n.l.) posadené na útese na pobreží Tyrrhenského mora; jedno z najnavštevovanejších a najpôvabnejších miest Kalábrie. Býva označované ako “Perla Kalábrie”.

Dominantou (a pýchou) mesta je Duomo, katedrála z 11. st., Santuario di Santa Maria dell´Isola. Okolo svätyne sa nachádza poetická záhrada plná stredomorských rastlín. Okrem toho, že je to veľmi romantické miesto s krásnym výhľadom na more, ponúka sugestívne panoramatické výhľady na celé pobrežie.

Veľkému záujmu sa teší aj malebné historické centrum s kostolmi a budovami z rôznych období, s obchodmi s miestnymi dobrotami či suvenírmi, štýlové kaviarničky, bary, vinotéky a reštaurácie, ktoré lákajú na posedenie a dotvárajú kolorit mesta. Medzi najdôležitejšie budovy patria diecézne múzeum, kostol Sv. Františka z Assisi, Jezuitský kostol (patrí k najstarším v meste) či kaplnka Capella dei Nobili. Zdalo by sa, že domy starého mesta sú zasadené priamo do skaly, úzke uličky ústia do drobných námestí, kde sa vďaka vôňam a atmosfére budete (ihneď) cítiť ako doma.

Dovolenkovú atmosféru umocňuje aj čisté a teplé tyrkysové more a 4 km pláží s bielym pieskom. Jednou z najväčších pláží je Spiaggia A Linguata. Jednou z najkrajších pláží je Spiaggia della Rotonda ohraničená skalou San Leonardo, za ktorou sa nachádza neveľký prístav s plachetnicami. K zaujímavostiam patrí nielen peperoncino (červená paprička), ale aj červená cibuľa veľmi jemnej chute a fakt, že Tropejčania majú vlastný dialekt, ktorému ťažko rozumejú aj samotní Taliani.

Z kvetinových terás mesta môžete v pozadí vidieť súostrovie Liparské ostrovy s dobre viditeľnými sopkami a samotnú Sicíliu s majestátnou Etnou. Večer môžete pozorovať nezabudnuteľný západ slnka. V celom okolí mesta Tropea sa nachádza množstvo gréckych a rímskych ruín

V r. 2021 získala obec Tropea ocenenie „Borgo dei Borghi 2021“ (borgo = malé mesto).

Tropea – Calabria – Italia 2018 – Bing video

error: Content is protected !!