Val Venegia

Val Venegia (región Trentino Alto Adige). Údolie s divokým šarmom a mnohými endemizmami sa nachádza v severnej časti prírodného parku Parco Paneveggio Pale di San Martino. Zóna sa môže pochváliť ľadovcovým pôvodom a jedinečným prírodným prostredím. Vďaka svojej prístupnosti sa alpské farmy Venegia a Venegiota stali obľúbeným cieľom mnohých turistov.

Ľadovcové údolie Val Venegia, vám ponúka nielen nádhernú prírodu, kde sa  miesia  zelené pastviny v kontraste so šedými stenami Pale di S. Martino… ale aj úžasné turistické chodníky a množstvo cyklotrás  rôznej náročnosti. Práve v tomto údolí môžete aj v zime zažiť nádhernú „bicyklovačku“. Stačí sa len teplejšie obliecť, prestaviť bicykel za zimnú verziu a ide sa!

Je to jedna z najdivokejších a najzachovalejších oblastí Dolomitov s možnosťou rôznych aktivít, ba aj tých adrenalínových.  V lete je údolie skutočnou botanickou záhradou, ohraničené tokmi riek Travignolo a Rio Vallazza. Vedci tu zaregistrovali viac ako 500 rôznych druhov rastlín, vrátane množstva orchideí. Pastviny v údolí sú v letných mesiacoch plné kráv. Tie tu chovajú na produkciu mlieka, z ktorého sa vyrábajú prvotriedne mliečne výrobky (maslo, syry, jogurty, smotana a topfen = známa tirolská ricotta). 

Lesy, pastviny, sutiny a dolomitské steny tvoria kúzlo údolia Val Venegia, jednej z oblastí s najvyššou prírodnou a krajinnou hodnotou v akomkoľvek ročnom období.

Tre metri di neve in Val Venegia – Bing video

 

error: Content is protected !!