Villa Lysis

Villa Lysis (villa Fersen; ostrov Capri)… len pár krokov od vily Jovis; Monte Tiberio.

Jedným z klenotov Capri je aj Vila Lysis, postavená priamo nad morom. Vila bola navrhnutá a postavená začiarkom r. 1900, architektom Edoardom Chimot-om na prianie francúzskeho šľachtica Jacques Fersen-a, ktorý z nej (neskôr) spravil svoje bydlisko.

Fersen zariadil svoj dom predmetmi, pochádzajúcimi z jeho ciest po Oriente (je to zbierka). Interiér je ovplyvnený najmä neoklasicizmom, hoci v ňom nájdeme rôzne štylistické kontaminácie (secesiu, štýl Ľudvíka XVI a iné…); fasáda je v štýle gréckych chrámov so štyrmi iónskymi stĺpmi, so širokým schodiskom.

Na priečelí je latinsky napísané (jasná reprezentácia ducha, ktorým barón na tomto mieste žil) “Amori et dolori sacrum”<= posvätné miesto pre lásku a bolesť.  Prízemie: veranda, obývačka, knižnica. Poschodie: Ninova izba, izba baróna Fersena (priestranná, plná svetla, s troma oknami s výhľadom na Neapolský záliv); pozdĺž chodby je hosťovská izba a jedáleň. V suteréne bol priestor pre služobníctvo a slávna čínska izba, kde barón fajčil svoje ópium. Celú vilu obklopuje úžasne priestranná záhrada s fontánami, sochami, ktoré zväčša predstavujú mladého Nina.

Viac ako domovom sa stal dom (aj ostrov) pre Fersena skutočným útočiskom po viacerých sexuálnych škandáloch v rodnej vlasti. Vlastne, len tu žil v pokoji svoj milostný príbeh s mladým Rímanom Nino-m Cesarini.

Názov Liside = Sokratov učeník; ako pocta. Vilu navštívili mnohí umelci, intelektuáli, poéti… počas svojho pobytu na Capri a každý z nich ospevoval krásu a atmosféru vily. Dnes patrí mestu Capri; pre verejnosť je otvorená a využíva sa na mnoho kultúrnych, umeleckých a najmä hudobných podujatí.

Villa Lysis Capri – YouTube

 

error: Content is protected !!