Villa San Michele

Ostrov Capri (provincia Neapol; región Campania). Neveľký ostrov s veľkými krásami a možnosťami na oblaženie duše i oka. Zväčša si tam každý zájde „na otočku“; celodenný výlet, keď sme práve v Neapolskom zálive… V každom prípade, zostať dva-tri dni a vychutnať si zákutia ostrova, detaily, malebnosť a atmosféru oboch (tak odlišných) zón, je úžasné. Capri, to je Capri a Anacapri.

Anacapri; čo v tejto historickej časti Capri neobísť? Určite si užite atmosféru vily Villa San Michele, vyvezte sa lanovkou na Monte Solaro (nedajte si ten zážitok ujsť) a zájdite do barokového kostolíka San Michele v centre Anacapri.

Villa San Michele je najnavštevovanejšou pamiatkou ostrova. Slávny švédsky psychiater Axel Munthe (lekár, spisovateľ, pacifista, milovník zvierat) kúpil koncom 19. st. ruinu starého roľníckeho domčeka s kaplnkou, vinicou a prestaval to všetko na svoj vysnívaný domov (ako hovoril: vzdušný, slnečný a plný zvukov). Z nádherných záhrad sú úžasné pohľady a celý dom je dnes neuveriteľnou zbierkou artefaktov z obdobia 1250 rokov p. n. l. až do začiatkov 20. st., ktoré nachádzal pri prácach na pozemku.

Axel Munthe mal obrovský vplyv na ľudí z ostrova… aj o tom, aj o mnohom inom sa dočítate v jeho autobiografii „Kniha o San Michele“ (skúste si ju zohnať skôr, ako sa na Capri vyberiete; nie je to jednoduché čítanie, ide skôr o akési filozofické reflexie autora, avšak pomôže vám pochopiť život a myslenie Caperčanov). Kniha bola“ preložená do viac ako 40-tich jazykov a dnes ju možno zohnať už len v antikvariáte (u nás vyšla v r. 1967 vo vydavateľstve Tatran). Odporúčam. Takto vybavení budete vnímať ostrov úplne inými očami a verte mi, realita predčí vaše predstavy. Villa San Michele je energia a pastva pre oči…

Villa San Michele – Capri – YouTube

error: Content is protected !!