Polignano a Mare

Neďaleko Bari sa nachádza pôvabné prímorské mestečko Polignano a Mare (región Puglia). Je to mesto jaskýň, dláždených uličiek, plné kvetov. Nie sú to jaskyne aké poznáme u nás. Jaskyne Polignana sa nazývajú grotty a tvoria ich diery v útesoch. Môžu byť malé, no môžu mať aj rozmery kostolných lodí, v ktorých sa zvuk morských vĺn znásobuje a vzbudzuje pokoru. Tie najväčšie a najstaršie sa nachádzajú južne od mesta a dá sa v nich plávať. V Polignano a Mare sa narodil Domenico Modugno (1928), autor jednej z najznámejších talianskych piesní „Nel blu dipinto di blu“ u nás známej ako “Volare”. V meste má svoju trojmetrovú sochu a fotky odtiaľ patria k tzv. ikonickým.

Čo môžete vidieť a navštíviť v Polignano a Mare? Grotta Palazzese, štýlová reštaurácia v skalnej jaskyni. Môžete v nej vychutnávať výborné talianske pokrmy tesne nad morskou hladinou spolu so zvukmi morského príboja a pozorovaním vĺn.
Lama Monachile – vyschnuté koryto starej rieky, ktorá v minulosti vtekala do mora. Dnes tvorí majestátny vstup vedúci k asi najfotografovanejšej talianskej pláži, vďaka čomu vytvára jej nenapodobiteľný vzhľad.
Bourbonský (oblúkový) most z prvej polovice 19. st. vedúci ponad Lama Monachile. Z výšky 15 m sú z neho úchvatné výhľady na more i okolie. Pôsobivý je však aj z vyschnutého koryta rieky, kedy vynikne jeho veľkosť. Pochádza z 2. st. a bol súčasťou starovekej rímskej cesty Via Appia (časť Via Traiana).
Piazza Dell´Orologio (v preklade „Námestie hodín“) je skutočným srdcom mesta. Na námestí stojí stredoveký dom s hodinami, ktoré majiteľ domu ešte aj dnes naťahuje ručne. Ak zabudne, hodiny, prosto, nejdú.
Kostol Na nebo vstúpenej Panny Márie. Kostol s románskou fasádou postavený počas 15.-18. st. V jeho útrobách sa nachádza niekoľko významných umeleckých diel, medzi inými aj maľovaný drevený strop, či bohato zdobený organ.
Nevynechajte ani Benediktínske opátstvo San Vito Martire (asi 3 km od mesta) z 10. st. Koncom 19. st. bolo predané markíze La Greca a dodnes je súkromným vlastníctvom. Kostol je štátnym majetkom a slúžia sa v ňom omše.

error: Content is protected !!